Bir Günde İmplant

Hastaların en çok ilgisini çeken konulardan biri; bir günde implant yapılıp hastanın dişinin takılmasıdır. Bu uygulama sınırlı durumlarda uygulanabilir olmasına rağmen konu hasta açısından ilgi çekici olduğundan sık sık bu konuda sorularla karşılaşmaktayız.
Bir günde implant uygulamasının yapılabildiği durumlardan birincisi özellikle ön dişlere yapılan diş çekimi sonrası implant uygulamasıdır. Eğer çekilecek dişte iltahap yoksa aynı seansta diş çekilip yerine implant yapıldıktan sonra geçici dişi takılıp hasta evine gönderilebilmektedir. Yapılan geçici dişin implanta baskı yapmaması gerektiğinden çiğneme yüzeyinden biraz uzakta ve kısa yapılmalıdır. Eğer ön diş ise yandaki dişten kısa olması dikkatli bakınca belli olabilse de kolay fark edilmez arka bölgede ise böyle bir sorun yoktur.
Diğer  bir günde implant uygulaması ise all on four sistemidir. Bu çözüm tam dişsiz çenelerde uygulanabilen bir sistem olup her çene için 4 veya 6 implantın aynı anda yapılması durumunda uygulanabilir. İmplantların üzerine aynı gün yapılacak geçici protez yükü en az 4 implanta dağıtacağından çiğneme basıncı ile eriyebilecek bir materyalden yapılacağından bir sorun olmamaktadır.
Scroll to top