Operasyon Sonrası Uyarılar

1-) Operasyondan sonra mutlaka soğuk uygulama başlamalıdır uygulama operasyon bölgesine 10 dakika tatbik edilmeli 10 dakika uygulamaya ara verilerek soğuk yanığının önüne geçilmelidir. Soğuk materyaller cilde direkt uygulanmamalı bir bez ya da kağıt havlu üzerinden uygulanmalıdır. Soğuk uygulama şişme ve kanamanın kontrolü için en önemli araçtır. İlk 24 saat kurallara uygun yapılan soğuk uygulaması şişmeyi büyük ölçüde engeller.
2-) Eve gidildiğinde uyuşukluktan ötürü çevre dokuları zedelememek için dikkatli davranılmalı, uyuşukluğun geçip geçmediği, dudakları ısırarak yada parmaklar arasında sıkıştırarak kontrol edilmemelidir.
3-) Yazılan ilaçlar mutlaka alınmalı ve düzenli bir biçimde kullanılmalıdır. Ağrı olmasa da ilaçlara ara verilmemeli ve başlanan ilaca kutu bitene kadar devam edilmelidir.
4-) Özellikle ilk gün yumuşak ve serin gıdalar alarak hem ağız içi sıcağa maruz bırakılmamış hem de sert gıdalarla yara bölgesinin ve dikişlerin zarar görmesi engellenir. Sigara çay kahve tüketimi kesinlikle tavsiye edilmez.
5-) Ağız içi yaralarda temizlik ve hijyen yara iyileşmesini olumlu yönde etkileyerek hızlandıran bir faktördür. Dikişlerin kopacağından korkmadan operasyon bölgesinin ön ve arkasında ki dişler fırçalanmalı, ağız bakımına aynen devam edilmelidir. İlk gün kimyasal ağız gargaraları tavsiye edilmez.
6-) Hekiminiz reçeteye yazdığı gargaraları kullanırken bu konuda yapılan en büyük yanlış gargara sonrası ağzın temiz suyla da çalkalanmasıdır. Ağız gargaralarından sonra 30 dakika beklenmeli bu süre boyunca ağza su dahil hiçbir şey değdirilmemelidir. Gargara ağızdan tükürüldükten sonra ağza alınan su vs. gargaranın etkinliği olumsuz etkilemektedir.
7-) Operasyon sonrası her gün yara dışarıdan hasta tarafından kontrol edilmeye çalışılmalı anormal şişme, kanama, ağrı ya da uyuşukluk geçmemesi durumlarında mutlaka doktorla irtibat kurulmalıdır.
8-) Operasyondan 1 hafta sonra dikişlerin alınması için kontrole gidilmelidir. Gereğinden fazla duran dikişler sanılanın aksine yarayı güçlendirmek yerine, hijyen bozukluğundan ötürü negatif etki etmektedir.
Scroll to top