Tam Çene Diş Eksikliği

Hiç dişi olmayan hastalarda hastaların beklentileri kemiğin müsaitliği ve mali olanakları dikkate alınarak değişik implant üstü protez çözümleri üretilebilir. Bu protezlerin türüne göre yapılacak implant sayısı ve protez maliyeti değişir. Prensip olarak implant sayısının artması implant başına düşen çiğneme basıncını azaltacağı için üzerine yapılacak protezin stabilitesini (sabitlenmesi) olumlu yönde etkiler. İmplant sayısı azaldıkça implantlara gelecek olan basıncı kısmen damaklara kaydırmak gerekir. O zaman da bir kısmı sabit bir kısmı hareketli veya tamamen hareketli ama implantlarla ağızda oynamaması sağlanan damak protezleri yapılabilir.
Tam dişsiz ağızlarda aşağıdaki implantüstü protez çözümleri üretilebilir.

3A-SABİT TAM AGIZ 6-8 İMPLANT

Ağzın durumuna ve yapılması planlanan diş sayısına göre 6 veya 8 implant gerekir. Bunların üzerine yapılacak protezler 3 yada 4 parçalı köprüler olacaktır. Hastalar bu dişleri kendi dişleri gibi bakımını yapıp fırçalayarak temizleyebilirler. Protezleri ağızdan çıkaramazlar. Hasta açısından en kolay kullanımı olan ve genelde tercih edilen çözümdür.
Tabii ki implant sayısının arttırılması implant başına düşecek çiğneme basıncını azaltacaktır fakat her çene için 8 adet implanttan fazlası çok gerekli değildir. İmplant miktarı arttırılırsa ileride yaşanabilecek implant kayıplarında kaybedilen implantın yerine göre sadece protezin bir kısmının değiştirilerek sorunun halledilmesini sağlayabilir.
Çok implantlı tam ağızlarda iki implantın birbirine bağlanmasıyla yapılacak 3-4 parçalı köprü protezi hastanın kullanımını ve estetiği olumlu yönde etkiler. Bu durumda implantların uygulanacağı bölge ve implantların boyutları çok doğru seçilmelidir.

3B-ALL ON FOUR

Yine sabit olan fakat arada kontrollerle diş hekiminiz tarafından çıkarılıp bakımı yapılması gereken bir çözüm yöntemidir . Bütün protez özel açılarla yerleştirilmiş 4 yada 6 implantın üzerine bağlanır. Bu yöntemin en önemli avantajı ise aynı gün içinde implantların üzerine sabit bir protez yapılabilme olanağıdır. Bu protez aslında 3-4 ay kullanılmak üzere hazırlanmış geçici bir protezdir. İmplantlar ile kemiğin kaynaşması tamamlandığı zaman asıl protez hazırlanıp ağza uygulanır böylece hasta hiç dişsiz kalmadan implant ve protez tedavisi yapılmış olur.
Estetik olarak pembe porselen de kullanılarak dokular da kısmen desteklendiği için daha başarılı sonuçlar alınmaktadır. Diş etlerinin ve damakların da üzerine oturan hibrit bir protez olduğundan araya yemek artığı birikmesi dudakları kaldırınca bir kalınlık farkı görülmesi gibi olumsuzluklar olabilir. Yine de alışması ve kullanımı kolay bir protez olması, hemen üzerine yemek yiyebileceğiniz bir geçici diş yapılma imkanı olması bu yöntemi tercih edilir kılmaktadır.

3C-MİNİ İMPLANT

Özellkle alt çenede uygulanan pratik bir sistemdir. Kemik kalınlığının çok müsait olmadığı durumlarda hastanın daha önce kullanığı protezin oynamasından şikayet ettiği vakalarda diş etini kesmeden (flap kaldırmadan) aynı seansta implantlar uygulanıp üzerine hastanın eski protezi veya yenisi uygulanır. Hastanın kendisi istediği zaman protezi kolayca çıkartıp temizleyebilmesi mümkündür.Kullanımı kolaydır.
Kanama kesme ve dikiş gibi hastaları korkutan işlemlerin gerekmemesi zaten daha önce hareketli bir protez kullanmaya alışık olan kişiler için bir çok kolay kabul edilebilen bir çözüm olmasını sağlamıştır. 4 tane birden yapılıp birbirlerini destekleyecekleri için hemen proteze bağlanıp çiğneme basınçlarına maruz kalmasında sakınca yoktur.
Tek parçalı ve ince olmaları dolayısı ile standart implantlara göre bir dezavantaj gibi görülse de maliyet hız ve pratiklik avantajları mini implantı cazip hale getiriyor.

3D-LOCATOR

Prensipte yine mini implatlar gibi hareketli bir alt yada üst damağı sabitlemek için kullanılan bir çözümdür. Standart iki parçalı ve daha kalın implantlar kullanıldığı için alt çenede 2 adet implant alt protezi desteklemesi için yeterlidir. Yeni bulunmuş bu tasarım açılı yerleştirilmek zorunda kalınan implantlarda bu dezavantajı kompanse edebildiği ve protezi yeterli bir kuvvetle implanta bağlayabildiği için tercih edilmektedir. Hasta bu protezi kendisi takıp çıkartabilmektedir. Zamanla bu bağlantılarda oluşabilecek gevşemelerde protez içinde bulunan plastik bağlantı parçası hemen değiştirilerek ilk günkü sertliği tekrar sağlanabilir.

3E-BAR ATAŞMAN

Hareketli bir protezi sabitlemek için kullanılan diğer bir yöntemdir. Bu sistemde implantlar metal barlarla birbirine bağlanarak implantların dayanıklılığı arttırılıp protezin stabilitesi arttırılmaktadır.
Hasta tarafından takılıp çıkartılabilen protezler olması kullanım kolaylığı sağlamaktadır. Metal barların hazırlanması özel döküm teknikleri gerektirmesi dolayısıyla yetkin laboratuvarlar tarafından işlenmesini gerektirir.
Scroll to top