Tedavi Zamanı

ARTIK ÇOCUK DEĞİLİM TEDAVİ İÇİN GEÇ Mİ KALDIM?

Çocuğunuz yedi yaş civarında, ortodontik muayenesinin yapılması çok önemlidir. Bu yaşta dişler düzgün sıralanmış görünse de gizli bir kapanış problemi söz konusu olabilir. Bu problemlere işaret eden bazı ipuçları bulunmaktadır. Erken yaşta yapılan kontrollerin faydası çok büyük olmasına rağmen, çoğu aktif ortodontik tedavi 9-14 yaşları arasında başlamaktadır.
Bununla birlikte yetişkinlerin de ortodontik tedaviden faydalanabileceği unutulmamalıdır. Her ne kadar braketler ve teller düşünüldüğünde ilk akla gelen çocuklar olsa da, bugün çok sayıda yetişkin hem estetik hem de fonksiyonel problemlerine çözüm bulabilmek için ortodontik tedaviye başvurmaktadır. Günümüz teknolojisi sayesinde daha az görünen ve daha rahat kullanılabilen braketler ve/veya yöntemler erişkinlerde ortodontik tedaviyi  eskiye oranla daha çekici ve mümkün kılmaktadır. Hastanın sağlıklı dişleri, kemik ve diş etleri varsa hemen hemen her yaşta tedaviye olumlu cevap vermektedir.Belli bir yaşın üzerine çıkıldığında ortodontik tedavi dişsel boyuttaki problemlerin çözülmesine imkan vermektedir .Sorun eğer iskeletsel bir sorunsa ortognatik cerrahi(çene yüz cerrahisi ) yöntemlerini tedavi programına almak gerekir.Bu durumda ortodontik tedavinin yanı sıra bir çene yüz cerrahı tarafından  çene kemiklerinizde de bir cerrahi işlem yapılması gerekir.
Bu durumda  ameliyat istemeyen hastalarda tedavi bazen mümkün olmazken bazen de sınırlı başarıya razı olmak gerekiyor.
Erişkinlerin ortodontik tedavisini kabullenmesini en çok görünen metal teller ve braketler  engellemektedir. Bu bağlamda  erişkinlere  şeffaf braketler lingual ortodontik tedavi veya şeffaf plak tedavisi (invisalign) gibi daha estetik tedavi çözümleri önerilebilmektedir.
Scroll to top